Özel teknem için ne kadar vergi ödemem gerekiyor?

Özel teknelere tahakkuk eden harç miktarları ile ilgili bilgi için burayı tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz

Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesinin geçerlilik süresi ne kadardır? Vize ettirmem gerekiyor mu?

Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesinin geçerllilik süresi olmasa da, vizesinin geçerlilik süresi vardır. Ruhsatnamenizin vize harcını ödeyerek her sene vize ettirmeniz gerekmektedir. (Bağlama Kütüğü Uygulama Yönetmeliği, Madde 25) Her sene uğraşmak istemiyorsanız, ruhsatnamenizi 5 seneye kadar vize ettirebilirsiniz. Vize süresi geçen ruhsatnameler geçersiz sayılıyor. Haftasonu çıktığınız balık keyfinizin yarım kalmasını istemiyorsanız, vize sürenizi geçirmeyin.

Bulunduğum bölgeye ait deniz haritasını nereden bulabilirim? Internetten indirebilir miyim?

Seyir haritaları hazırlanması ve dağıtımı büyük masraflar gerektiren belgeler olup Türkiye'deki deniz haritaları sadece Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi (SHOD) Başkanlığı'nca yayımlanmaktadır. Bu haritaların ücretsiz olarak her hangi bir yerden temini yasal olarak mümkün değildir. Bulunduğunuz bölgeye ilişkin deniz haritalarını SHOD Başkanlığı'ndan veya yetkili satış bayilerinden cüzi bir ücret karşılığında satın alabilirsiniz (Her bir seyir haritası Haziran 2010 tarihi itibari ile 50 TL'den satılmaktadır). Internetten yasal olmayan yollarla temin edebileceğiniz, güncelliği ve doğruluğu şüpheli haritalar yerine; denizlerimize ilişkin en doğru ve güncel bilgileri içeren resmi haritaları temin etmenizde fayda vardır.

Bölgeme ait dip haritasını / akıntı haritasını nereden bulabilirim?

SHOD Başkanlığı tarfından yayımlanan seyir haritalarında dip tabiatına ve derinliklere ilişkin bilgiler mevcuttur. Ayrıca hakim akıntıların bulundupu bölgeler için de akıntılar belirtilmiştir. Bunlar haricinde haritalarda "dip haritası" yada "akıntı haritası" adı altında bir sınıflandırma mevcut değildir.

Özel teknem ile yurtdışına çıkabilir miyim?

Özel teknelerin seyir bölgelerine ilişkin her hangi bir sınırlama bulunmamakta olup tekneniz müsait ise tüm dünya denizlerinde seyir yapabilirsiniz. Ülkeden çıkmadan önce tekneniz ve personeli için transit log düzenlettirip, gümrük çıkış işlemlerini yaptırmanız gerekmektedir. Bunun için gümrük kapısı olan liman başkanlıklarına müracaat etmeniz gerekmekte.

Marinalarda konaklama ücretleri çok yüksek. Marina haricinde teknemi nerede muhafaza edebilirim?

Özel teknenizin konaklayabileceği tek yer, sanılanın aksine, sadece marinalar değildir. Eğer sahil şeridi müsaitse (örnek İstanbul Boğazı'nın büyük bir kısmı, Eski Foça, vb.) ayrıca bir kısıtlama yoksa, teknenizi deniz kenarında her hangi bir yere bağlayabilirsiniz. Balıkçı barınakları da, teknenizi bağlamak için diğer bir seçenek. Yer durumu müsait olduğu sürece balıkçı barınaklarına üye olmasanız bile barınak hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Diğer bir seçenek de (özellikle küçük tekneler için), tekneyi römork üzerine yada karaya almak. Ama unutmayın, bu seçeneklerin hiç biri marinanız size sunacağı hizmetleri sunamaz. Ülkemizde küçük tekne hırsızlığı maalesef çok yaygın ve bu hırsızlıkların çoğu marina dışında konaklayan teknelerde oluyor. Marinalar her ne kadar pahalı gibi görünseler de, başta güvenlik olmak üzere, sunduğu hizmetler karşılığında bu ücretleri alıyorlar.

Özel teknemde hangi fenerlerin bulunması gerekir?

Teknenizde bulunması geeken fenerler, teknenin boyuna göre değişir. Daha detalı bilgileri ADB eğitim notlarında bulabilirsiniz.

Teknem için ne tür belgelere ihtiyacım var?

Teknenizin boyu ne olursa olsun, teknenizi her hangi bir liman başkanlığına kaydettirip "Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi" almanız gerekli. (Bağlama Kütüğü Uygulama Yönetmeliği, Md. 6 ve Md 16)

Teknemi kullanmak için hangi belgeye ihtiyacım var?

Eğer tekneniz "Özel Tekne" ise, "Amatör Denizci Belgesi" sahibi veya "Gemici" ve üstü yeterlik belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer teknenizin statüsü farklı ise ADB ile teknenizi kullanamazsınız. Bu kuralın tek istisnası var: "Motor gücü 10 beygir gücünden az özel tekneleri, sadece kürekle yürütülen motorsuz tekneleri, kanolar/kayaklar ile su sporlarında faaliyeti olan spor kulübü derneklere ve bunların üst kuruluşlarına ait veya tahsis edilmiş olmak şartıyla, ulusal ve uluslararası yarış sınıfı (kürek sporu tekneleri ile Optimist, Laser, Fin, 420, 470, Pirat, Dragon, Wind Surf gibi yelken sporu tekneleri) spor amaçlı tekneleri kullananlarda ADB aranmaz."

Amatör Denizci Belgesini (ADB) nereden/nasıl alabilirim?

Amatör Denizci Belgesi'ni Liman Başkanlıklarına başvurarak alabilirsiniz. Sınavlar Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarında yapılmakta.

Arkadaşımın özel teknesini kullanmamda yasal bir sıkıntı var mıdır?

Vardır. Eğer başkasının teknesini kullanacaksanız, tekne sahibinin size yazılı olarak vereceği "Yetki Belgesi"ne ihtiyacınız vardır. Tebliğ EK-3'ünde yer alan "Yetki Belgesi"nin düzenlenmesi ve kontrollerde yetkililere gösterilmesi zorunludur.

Özel tekneme kaç tane misafir alabilirim?

Eğer Özel Tekne Belgesi'nde tekne kapasitesi belirtilmiş ise bu kapasiteyi, belirtilmemiş ise teknedeki toplam kişi sayısı 12'yi aşmamak kaydı ile teknenize misafir alabilirsiniz. Teknede bulunan her bir yolcu için can yeleğinin de teknede bulunması gerekmektedir.

5 metrelik özel teknem var. Teknem için ve tekneyi kullanmak için hangi belgeler gereklidir?

Teknenin boyuna bakılmaksızın Liman Başkanlığı'nca tekne için "Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi" düzenlenmesi gerekmektedir. Eğer teknenizin motoru 10 beygirgücünden daha az ise tekneyi kullanmak için ADB almanıza gerek yoktur.

10 beygirgücünden düşük motora sahip tekneyi kullanmak için ADB almam gerekli mi?

Hayır, gerekli değil.

Amatör Denizci Belgemi sürekli yanımda taşımak zorunda mıyım?

Mevzuatta bununla ilgili bir zorunluluk bulunmamasına rağmen kontrollerde zor durumda kalmamak için ADB'ni denize açılırken yanınızda taşımanızda fayda vardır.

Teknemden balık tutmak istiyorum. Bunun için izin almam gerekli mi?

"Amatör Balıkçılık" sınırları dahilinde kalmak şartı ile Türk vatandaşlarının Türk karasularında ve içsularda balıkçılık faaliyetleri için her hangi bir izin yada belge almasına gerek yoktur. Amatör Balıkçılar ağ atamaz, parakete ile avcılık yapamaz, tuttuğu balığı satamaz, kişi başına 5 kilogramdan daha fazla balık avlayamaz, vb... (Amatör Balıkçılık'la ilgili sınırlamalar Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nca çıkartılmış 2/2 nolu tebliğde yer almaktadır)

Ucuza, kelepir bir tekne/motor buldum ama evrakları yok. Satın alıp kullansam sıkıntı olur mu?

Sıkıntı olur. Teknenin ve motorun evrakları yoksa çalıntı olma ihtimali yüksektir. Uzak durmanızda, kolluk birimlerine bildirmenizde fayda var.

Teknem çalındı. Ne yapmam gerekiyor?

Geçmiş olsun. Süratle en yakın emniyet birimine (Emniyet, Jandarma, Sahil Güvenlik) ve savcılığa ihbarda bulunun.

Diğer sorularınız için: info@amatordenizci.com