Amatör Denizci Belgesi (ADB)

Özel teknenizi kullanmak için Amatör Denizci Belgesi'ne sahip olmanız gerekmektedir (NOT: En az "Gemici" seviyesinde gemi adamı belgesine sahip kişiler de özel teknelerini kullanmaya yetkilidirler). ADB ile boy ve beygir gücü sınırı ve bölge kısıtlaması olmaksızın 12 kişiye kadar kapasiteye sahip her türlü Özel Tekneyi kullanabilirsiniz.

Kapat   X  

"Özel Tekne" tabiri sadece; Bağlama Kütüğü Ruhsatnameleri veya Tonilato Belgelerinde gemi türü olarak "Özel Tekne" olarak belirtilen tekneleri kapsar. Boyları ve motor güçleri ne olursa olsun, ticari olarak kayıt altına alınmış "Balıkçı Gemileri"ni kullanmak için mutlaka profesyonel bir gemi adamı yeterliğine (Miço, Gemici, Usta Gemici, vb.) sahip olmak gereklidir.

kullanacaklarda ADB sahibi olma şartı aranmaz.

Amatör Denizci Belgesi almak için Amatör Denizcilik Federasyonu tarafından düzenlenen yazılı sınavı başarılı bir şekilde geçmeniz gerekmektedir. Sınav ile ilgili Federasyonun web sayfasından alabilirsiniz.

Amatör Denizci Belgesi ile sadece özel kullanıma mahsus deniz araçlarını kullanabilir, hiç bir şekilde ticari amaçlı gemilerde çalışamaz, gelir getirici hiç bir faaliyette bulunamazsınız. Eğer profesyonel olarak gemicilikle ilgileniyorsanız Yat Kaptanı ehliyetine veya Profesyonel Gemi Adamı ehliyetine sahip olmanız gerekmetedir.

Amatör Denizci Belgesini seyir esnasında sürekli yanınızda bulundurmak ve kontroller esnasında Sahil Güvenlik görevlilerine ibraz etmek zorundasınız.

Özel Tekne Kayıt İşlemleri

Özel Tekne Kayıt İşlemleri; denizle bağlantısı olmayan içsularda belediye başkanlıkları, denizler ve denizle bağlantısı olan içsularda ise ilgili Liman Başkanlıkları tarafından yapılmaktadır. Liman Başkanlıkları, idari sınırları dahilindeki tüm deniz araçlarının kayıtlarını yapmakla yetkili ve sorumludurlar. Özel kullanıma mahsus tüm deniz gemi, deniz ve iç su araçlarının Bağlama Kütüğü'ne kayıt ettirilmeleri zorunludur. Boyu 2,5 metrenin üzerindeki tüm deniz araçları ile Jet-Ski'lerin Liman Başkanlıklarına kaydı ve özel tekneler için Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi alınması zorunludur.

Özel Teknenizi Liman Başkanlığına kaydettirmek için gerekli belgeler;

Özel Teknenizin Bağlama Kütüğü'ne kayıtlı olduğunu gösteren Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesinin seyir esnasında teknenizde bulunması ve denetim esnasında Sahil Güvenlik yetkililerine ibrazı zorunludur.

NOT: Eğer ikinci el bir tekne alıyorsanız mutlaka teknenin mevcut belgelerini inceleyin, belgesiz tekneleri Kütüğe kaydettirmek yasal açıdan mümkün değildir. Eğer yabancı bayraklı bir tekne alacaksanız, daha sonra problem yaşamamak için, mutlaka konu ile ilgili bilgi sahibi birisinden veya bir kurumdan yardım almanızda fayda vardır.

Can Yelekleri ve Diğer Güvenlik Techizatı

Tüm teknelerde bulunması gereken emniyet güvenlik techizatı aşağıda olduğu gibidir. Tam liste için ilgili tebliğin ekine bakabilirsiniz.

VHF Telsizler ve KMT Belgesi

Özel tekneler için her hangi bir zorunluluk olmasa dahi, her özel teknede 1 adet sabit VHF telsiz veya VHF el telsizi bulunması çok faydalı olacaktır. Her ne kadar günümüzde cep telefonları sayesinde iletişim kolaylaşmış olsa ve sahillerimizin büyük kısmı kapsama alanı dahiline girmiş olsa da, denizde etrafınızda gördüğünüz bir gemiyle iletişim kurmanın ve acil durumlarda muhabere kurmanın en ucuz ve basit, bazı zamanlarda da tek yolu VHF telsizdir. Her türlü telsizi kullanmak için Kısa Mesafe Telsiz Operatörü (KMT) belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Amatör Denizcilik kursu veren kuruluşların tamamı bu kursu da vermektedirler. ADB için başvurunuzu yaparken KMT sınavı için de başvurunuzu yapmanızda ve sınavına girip KMT belgesi almanızda büyük fayda var. Teknenizde bulunacak bir VHF telsizin, denizin ortasında yardıma ihtiyacınız olduğunda sizin en büyük yardımcınız olacağını unutmayın.